O autorze
Ilustratorka, ukończyła staże w prestiżowych studiach graficznych – nowojorskim studio graficznym Vault 49 oraz jednym z najlepszych studiów graficznych na świecie - Hort Studio w Berlinie.

W lipcu 2012 światową premierę miały buty Reebok Betwixt Mid by Olka Osadzińska – projekt, który stworzyła na zaproszenie firmy Reebok dostępny był w najlepszych butikach na całym świecie.
Zaprojektowała plakat, okładkę płyty i kampanię reklamową filmu Jana Komasy – „Sala Samobójców”.

Współpracowała również z Paramount Pictures przy tworzeniu kampanii reklamowej filmu STAR TREK.

W 2010 jej prace znalazły się w opublikowanej przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo Die Gestalten książce „The Beautiful. Illustration for Fashion and Style”.

Współpracowała z pismami takimi jak Commons&Sense, D la Reppublica, Highsnobiety, Viva! Moda, Glamour, Twój Styl, a także z firmami Condé Nast, Plus GSM, Nike, Reebok, Hugo Boss, Max Factor, Jägermeister, BGK i wieloma innymi.

www.aleosa.com
www.artyardsale.pl

X AYS: Polskie wzornictwo, czyli pięknie zaprojektowane prezenty

Czołówka polskiego designu i projekty, które znane są wielbicielom wzornictwa na całym świecie – przedstawiamy sylwetki projektantów, o których pisze Wallpaper*, Domus, Casa Vogue czy Frame Magazine.


Już 1 grudnia modernistyczna kamienica biurowa przy ul. Pięknej 19 w Warszawie zamieni się w wyjątkowy concept store oferujący odwiedzającym prace najciekawszych polskich ilustratorów, projektantów mody i przedstawicieli polskiego wzornictwa.

W X AYS znajdziecie prace czołówki polskiego designu, rzeczy praktyczne i piękne w swojej funkcjonalności. Projekty z duszą, w których produkcję włożono serce, talent i indywidualne podejście do projektowania. Każdy przedmiot jest unikatowy, większość ręcznie wykonana i niepowtarzalna.

Przedstawiamy sylwetki projektantów, których produkty znajdziecie w X AYS:

Agnieszka Bar – absolwentka, a obecnie dydaktyk w I Pracowni Projektowania Szła Użytkowego na ASP we Wrocławiu. Współzałożycielka Grupy Projektowej WZOROWO. W X AYS zaprezentuje premierowe projekty oraz wytwarzane ręcznie, ozdoby choinkowe i szło - m.in.: kieliszki z serii „Dotknięte”, szklanki „Na Palec”, czy figurki krasnoludków. Każdy z tych przedmiotów jest unikatowym dziełem sztuki, wykonanym przez ludzi, dla których szło jest pasją.

Aleksandra Gaca – ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Holandii na kierunku „Projektowanie tkanin i ubioru”. Laureatka takich wyróżnień jak A' Design Award Competition 2013, Dutch Design Awards 2012, czy Design Alive Awards 2012. W X AYS będzie mogli podziwiać i kupić jej limitową edycję szali, uszytych z unikalnych tkanin o nowatorskich, trójwymiarowych strukturach.
Dzięki zastosowaniu szerokiej gamy materiałów jej kreacje
znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach: od mody, przez projektowanie wnętrz, po architekturę. Stawia to jej zaawansowane technologicznie tkaniny na pograniczu sztuki autonomicznej, designu i projektowania przestrzennego.

Bartek Mejor – absolwent Royal College of Art w Londynie wydziału Ceramiki i Szkła. Wyróżniony mi.in. Nagrodą Talente Design Award 2008. Na co dzień współpracuje jako projektant z takimi producentami porcelany jak: Wedgwood, Royal Doulton, czy Vista Algere, a jego kolekcje regularnie są wystawiane na targach we Frankfurcie, Paryżu i Mediolanie.
W X AYS zaprezentuje dekoracyjny porcelanowy wazon "Polyp", który nawiązuje estetyką do kształtów podwodnych koralowców. W procesie tworzenia formy użyto zarówno tradycyjnych metod rzemieślniczych, jak i cyfrowych narzędzi.

Beza Projekt - Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło Sukiennik, razem tworzą multidyscyplinarne studio projektowe - ich ostatnie prace skupiają się na tworzeniu systemów/elementów dla kreatywnego odbiorcy.
W X AYS - zaprezentują nowy projekt - "marmur dla wszystkich" będzie to system stolików i małych regałów stworzonych z marmurowego "odpadu" i drewna. Kupić będzie można również puff barrel - wykonane ze szkockiej wełny z detalami ze skory juchtowej.

Joanna Rusin - Współpracuje z instytucjami kultury i galeriami wzornictwa w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i były wielokrotnie prezentowane na imprezach międzynarodowych (m.in. London Design Festival w Londynie, Maison & Objet w Paryżu, Salone Del Mobile w Madrycie, Ambiente we Frankfurcie, Domotex w Hanowerze, Lodz Design Festival w Łodzi).
W X AYS zaprezentuje dekoracyjne podkładki filcowe z aplikacją o motywach ludowych, zabawne breloki do kluczy oraz unikatowe dywany.

Kosmos Project - studio projektowe założone w 2006 roku przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Członkowie Kosmos Project studiowali na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Politechnice Mediolańskiej i Sztudgardzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje doświadczenie projektowe poszerzali w europejskich stolicach designu - Mediolanie, Londynie, Berlinie, współpracując z takimi sławami światowego designu jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Na swoim koncie mają współpracę z cenionymi markami, m.in.: Alessi, Naos, Bisazza, Venini,Domodynamica, Lalique, czy La Roche-Bobois. Kosmos Project w X AYS premierowo zaprezentują maski przedstawiające głowy zwierząt, entuzjastycznie przyjęte wcześniej przez publiczność w Mediolanie i Londynie. Maski pochodzą z kolekcji Nieświadomość Zbiorowa inspirowanej dawnymi słowiańskimi rytuałami.

Kristoff - w wyniku wyjątkowej kolaboracji z Anią Kuczyńską powstała limitowana edycja 365 ręcznie wykonanych talerzy ściennych. Kosmiczny połysk naniesiony techniką platynowego lustra i oryginalne zdobienia tworzą z nich małe dzieła sztuki. Talerze powstały w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany, działającej od 1831 roku, co czyni je idealnym kolekcjonerskim prezentem.
Oprócz tego w X AYS będzie można kupić porcelanę stworzoną w kolaboracji Kristoff i Kai Kusztry oraz Kristoff i Marii Jaglińskiej.

Krzysztof J. Łukasik - absolwent francuskiej École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Lyon i szwajcarskiej École Cantonale d’art de Lausanne. Designer przemysłowy, projektant akcesoriów i biżuterii, edytor magazynów. Współpracował z takimi markami jak Baccarat, Audemars Piguet oraz domem mody Maison Martin Margiela, dla którego tworzył akcesoria i biżuterię.
Na X AYS zaprezentuje m.in. limitowaną serię biżuterii – Etageres, konceptualną biżuterię wykorzystującą motyw srebrnych półek, na których ułożone są szlachetne perły i kamienie.

Maciej Gąsięnica Giewont - artysta-rzeźbiarz, jego pasją jest drewno. Od połowy lat 90 jako jeden z pierwszych w Polsce wykorzystuje metodę woodturningu. Przy projektowaniu swoich prac stawia na walory estetyczne głównie w duchu "wabi sabi", świadomie wykorzystując niepowtarzalny układ słojów, formę dopasowując odpowiednio do gatunku i kondycji drewna. W 2012 i 2013 r. jego prace były pokazywane na takich wystawach jak: „Unpolished - Young Design From Poland” w Seulu (Korea Płd.), „Design Embassies” w Design Museum Holon (Izrael) czy „Las i Łąka” na Targach Designu w Kopenhadze (Dania). Maciej ostatnio zafascynowany jest formami kulistymi – specjalnie dla X przygotuje kilka takich sfer w różnych wariacjach – niektóre będą świadomie naznaczone szczelinami i głębokimi rowkami, a w części z nich zrezygnował z płaskiej podstawy.

Magdalena Estera Łapińska - absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, lubi rysować, a jej ukochaną materią jest ceramika. O Jej projekcie dyplomowym - Muzeum Warszawskiego Modernizmu czyli "MODERNIZM WWA" - napisała m.in. "Gazeta Wyborcza", magazyn Exklusiv, KMAG magazyn, Art&Business. Trzy plakaty, które stanowią część projektu prezentowane były na 23. Międzynarodowym Biennale Plakatu. W X zaprezentuje m.in. kolekcję Porcelanowe Liski - autorski projekt wykonany od początku do końca ręcznie przez autorkę. Każdy lis jest niepowtarzalny, nie ma dwóch takich samych, co więcej każdy jest sygnowany i numerowany. Seria zawiera tylko 30 sztuk.

MAKA Design – Nowa marka w polskim wzornictwie. Proste, nowoczesne projekty ze stali i drewna plus tradycyjne rzemiosło. MAKADesign to nowy pomysł na urządzanie wnętrz. Każdy stół, łóżko albo biurko to unikatowy, pojedynczy egzemplarz. Każdy ma swoje ID - tabliczkę z nazwą i numerem danego egzemplarza. Serie są krótkie i limitowane.- W moich projektach biorę pod uwagę wymogi estetyczne przyszłych użytkowników.

MAMSAM - Kubki MAMSAM, inspirowane niemieckim designem lat 60-tych, a w Polsce kojarzone przede wszystkim z estetyką PRL-u, w pierwszych seriach bezpośrednio nawiązywały do polskiej grafiki użytkowej lat 70-tych. Z czasem jednak współpracujący z MAMSAM artyśc,i zaczęli traktować je także jako nośnik swoich komentarzy do współczesnej rzeczywistości, nawiązywać do bieżących wydarzeń, czy tekstów kultury. Kubki MAMSAM to przede wszystkim dobry, polski design, a także swoista galeria, prezentująca prace wyróżniających się współczesnych polskich grafików. Wydane w limitowanych seriach, nie przekraczających 50 sztuk. Każda z nich to niepowtarzalna kolekcja wzorów, które są produkowane tylko i wyłącznie raz.

Maria Jeglińska - ukończyła design przemysłowy w ECAL w Lozannie, gdzie uzyskała stypendium przyznawane przez fundację IKEA. Następnie pracowała w uznanych biurach projektowych (Galerie Kreo, Konstantin Grcic, Alexander Taylor), aż do założenia własnego biura w Londynie. Jej klienci to m.in.: Ligne Roset, Cinna, Porcelana Kristoff, DesignMarketo i St. Etienne Design Biennale.
Na X AYS po raz pierwszy w Polsce pokaże jesionową kolekcje przedmiotów użytkowych z serii: “ASH” składającą się z lamp ściennych “ECLIPSE”, misy “SUPERBOWL” oraz zaprojektowaną specjalnie dla X AYS nową lampę stołową “MINI ECLIPSE”. Obiekty były prezentowane już na łamach miedzynarodowej prasy: Wallpaper*, Domus, Frame Magazine. W pop-up shopie pokaże również serię rysunków z motywami graficznymi, które rysuje na stronach znalezionych magazynów

Monika Patuszyńska - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego "Pruszków" oraz ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki "Porcelana Inaczej" odbywającego się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie – m.in. Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei, Danmarks Keramikmuseum w Danii czy Musée de la Céramique w Vallauris we Francji, prezentowane były na ponad 100 wystawach, w tym 12 indywidualnych. Tworzy autorskie kolekcje obiektów, które nawiązują do bogatej tradycji i historii porcelany, a jednocześnie są zupełnie nietradycyjne. Na X AYS zaprezentuje ostre i niebezpieczne czarki z serii Ex-Formy, pokryte fakturą po wypalonym papierze misy oraz wazony z serii PapFormy i TransFormy.

MONO - Marka stworzona przez jednych z najlepszych przedstawicieli polskiego wzornictwa - Małgorzatę Żółkiewską i Przemka Ostaszewskiego. Jak samo o sobie mówią: „Nie robimy niczego bez powodu. Wierzymy, że piękno tkwi w tym, co autentyczne. Chcemy, żeby nasze produkty dobrze Ci służyły i sprawiały radość. Dlatego myślimy o każdym, najmniejszym detalu. Jesteśmy projektantami, artystami i rzemieślnikami. Tworzymy przedmioty codziennego użytku. Produkowane w Polsce.”
Na X AYS projektanci po raz pierwszy zaprezentują wspólnie stworzone obiekty, wśród nich zestawy modularnych naczyń, minimalistyczne grafiki i projekty dla dzieci.

Natalia Gruszecka - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Projektowanie ceramiki. Od ukończenia studiów prowadzi pracownię i studio projektowe ENDE połączone z galerią ceramiki na wrocławskim Nadodrzu. Projektuje i własnoręcznie produkuje użytkowe przedmioty z porcelany takie jak filiżanki, kubki, czajniki czy wazony. Przy projektowaniu nacisk kładzie na znalezienie wyjątkowego kształtu, dopiero w następnej kolejności zajmuje się użytkowością naczynia. Inspiruje ją geometria i matematyka jako świat łączący chaos i porządek. W swoich projektach stara się łączyć tradycję z nowoczesnością. Na X zaprezentuje m.in. surrealistyczne filiżanki "tet a tet", które powstały z przetworzenia główki porcelanowej lalki. Premierowo zostanie zaprezentowana także filiżanka MOBIUS z czarnej porcelany.

Pisak - pracownia projektowania Ani Piesiewicz - absolwentki wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich dewizą jest entuzjazm i otwartość na nowe rozwiązania, a tym samym inspiracje klasyką designu minionej epoki. Poza pracą nad indywidualnym zamówieniem oraz współpracą z zewnętrznymi markami, Pisak wprowadza linię akcesoriów i przyborników, których podstawową zaletą jest użyteczność, trwałość z dbałością o detal oraz niszowy nakład. We wrześniu 2013 roku Bruliony Pisak otrzymały wyróżnienie „Must Have” przyznawane przez radę ekspertów na Łódź Design Festiwal. Na X AYS zaprezentują Brulion: wykonany z najlepszej jakości materiałów – szyty nićmi z tasiemką ułatwiającą nawigację i z grzbietem ze skaju, jak za dawnych dobrych lat. Wewnątrz na 144 stronach tak naprawdę, aż trzy różne zeszyty – w linię, kratkowany i pofalowany.

SIESTA studio - minimaliści, którzy uważają, że im więcej posiadasz tym bardziej ograniczona jest Twoja wolność. Starają się by każdy posiadany przez nich przedmiot opowiadał historię. Nie byle jaką historię. Dobrą historię, Twoją historię.
W X AYS zaprezentują m.in. swój projekt Green lamp - unikalne połączenie lampy i doniczki, w której możesz zasadzić co tylko zechcesz. Z pozoru zwykły przedmiot nagle ożywa i staje się nam bliski, gdyż codziennie o niego dbamy i go obserwujemy.

WYTWÓRNIA - wydawnictwo publikujące książki dla dzieci. Misją wydawnictwa jest upowszechnienie idei picture booka i publikacja takich książek, które dla dzieci będą pierwszym kontaktem ze sztuką. Innowacyjne rozwiązania graficzne i nowoczesna interpretacja tekstu literackiego to znak firmowy wydawnictwa, które uważane jest za jedno z najbardziej awangardowych, wyróżniających się i konsekwentnych w swych działaniach. Zespół artystów współpracujących z wydawnictwem to talenty młodego pokolenia polskich grafików: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Gosia Macias, Anna Niemierko, Justyna Wróblewska.

Vzór - marka stworzona przez Jakuba Sobiepanka na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach dyplomu magisterskiego w pracowni Tomka Rygalika. Laureat nagrody Comingout 2012 – najlepsze dyplomy Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w kategorii „Wzornictwo”, Warszawa, grudzień 2012, nominowany na finalistę World Interiors News Annual Awards 2013, w kategorii ”Meble”. Wypracowanie koncepcji marki, zakładającej stworzenie spójnego modelu wdrażania do produkcji seryjnej ikon polskiego projektowania, zajęło blisko dwa lata. Istotnym elementem tego procesu było, jako przejaw realizacji przyjętej koncepcji marki, przywrócenie do życia trzech projektów foteli Romana Modzelewskiego z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii z jednoczesnym poszanowaniem praw autorskich. Na X AYS zaprezentuje jeden z nich - fotel RM58, wprowadzona do produkcji seryjnej w 2012 roku.

OSKAR ZIĘTA / ZIĘTA PROZESSDESIGN - Zieta Prozessdesign jest multidyscyplinarnym zespołem składającym się z architektów, projektantów, inżynierów i technologów. Ich stałym współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Takimi rozwiązaniami są technologie stabilizacji blachy różnych metali, FiDU oraz 3+. Jako projektanci procesu dążą do projektowania nie tylko wspaniałych form. Głównym celem jest tworzenie rozwiązań, które generują niekończące się możliwości rozwoju i zastosowania. Są to procesy produkcyjne które inspirują i prowadzę do osiągania niespotykanych rezultatów. W ten sposób Zieta Prozess design dąży do maksymalnej synergii designu i technologii. W kolekcji, którą zaprezentują na X AYS znajdzie się seria regałów i stołów.
Dzięki systemowi łączników i elementów użytkownik jest w stanie nie tylko nadawać przedmiotom nowe funkcje, ale tworzyć je od nowa. Każda perforacja to punkt wyjścia dla zaspokojenia kolejnej potrzeby, dopasowania do nowych realiów. 3+ to praca, hobby, odpoczynek. To przestrzeń, styl życia, dopasowalność, to… zawsze aktualna odpowiedź na ciągłe zmiany.

Zwykłe Życie - pięknie wydawany magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy. Piszą o rzemieślnikach: tych starych reprezentujących solidny fach rodem z cechów poparty wieloletnią tradycją oraz ich młodszych kontynuatorów-samouków, którzy również stawiają na jakość swoich produktów. Prezentują prace polskich ilustratorów, fotografów i pisarzy. Skupiają się na prostych przyjemnościach i codziennych domowych czynnościach: gotowaniu, pieczeniu, czytaniu, spędzaniu czasu z przyjaciółmi i rodziną. W X AYS zaprezentują m.in. wyjątkowy kalendarz - 400 stron pełnych sentencji o życiu lub z życia wziętych. To cytaty pisarzy, poetów i piosenkarzy. Od Słowackiego, przez Dostojewskiego, Nałkowską po Hłaskę, Hrabala, Osiecką, Palahniuka, WWO, Pezeta i Orbitowskiego.

Fold Me - kreatywna zabawa dla dzieci powyżej 4 roku życia i ich rodziców. Rodzice czytają, dzieci wycinają i kolorują. Albo odwrotnie. Jedni rozwijają zdolności manualne i postrzeganie przestrzenne, drudzy zyskują chwile odprężenie. Kolekcje Fold me! to Kosmos, Kolędnicy oraz Bajki Ezopa - wszystko kupicie i opakujecie na prezent w X AYS.

RINGO – Marka stworzona przez Roberta Czajkę z myślą o serii zabawek do składania. Zabawki Ringo są proste, nowoczesne i oszczędne w formie. Mają oryginalny styl i charakter. Wszystkie zestawy są wykonane z papieru i tektury, która po złożeniu przemienia się zwierzęta, domy, samochody a nawet całe miasta.

Dwie siostry – mała oficyna dziecięca znana czytelnikom jako wydawca „D.O.M.K.U.”, „D.E.S.I.G.N-u”, „Map” i innych bestsellerów literatury dziecięcej. Mała oficyna, ale o wielkiej renomie wśród czytelników i krytyków oraz fachowców z branży księgarskiej i wydawniczej.

www.artyardsale.pl + facebook.com/ArtYardSale + instagram.com/ArtYardSale


1-30 grudnia
7 dni w tygodniu, w godzinach 11.00-21.00
ul. Piękna 19, Warszawa

PARTNER GŁÓWNY: Piękna 19 – Kancelaria Brochocki
PARTNERZY: LEVI’S, JBL, WINSOR&NEWTON
PATRONI MEDIALNI: Elle, Elle Decoration, Glamour, K MAG, MaleMEN, laMODE.info
Partnerzy operacyjni: S1 Warsaw, Fundacja Bęc Zmiana, Renes, Raw Warsaw
Identyfikacja wizualna: Full Metal Jacket
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...